امروزه به دلیل قیمت بالای طلا و وضعیت اقتصادی مردم، بسیاری از افراد سراغ جواهرات و زیورآلات نقره می‌روند. اما نقره چه ویژگی‌هایی دارد که آن را متمایز می کند؟ قطعا زیبایی ظاهری و مقرون به صرف بودن آن دلیل عمده از نقره در مقایسه با طلاست .در این مطلب قصد داریم درباره خواص استفاده از نقره برای بدن صحبت کنیم، با ما همراه شوید.

همه می دانیم که نقره عنصری ارزشمند است و به دلیل قابلیت هایی که دارد چه از لحاظ فیزیکی و چه زیبایی در معرض توجه قرار گرفته است. از جمله کاربردهای این فلز گرانبها می‌توان به به کارگیری آن در صنایع الکترونیک، ساخت جواهرات و زیورآلات، انواع لوازم تزیینی و اکسسوری و عکاسی اشاره کرد. تاثیر استفاده از زیورآلات نقره و خواص آن از دیرباز تاکنون از زمان شکل گیری تمدن ها مورد توجه بوده است. آثار و فواید این نوع فلزات قیمتی بر سلامتی از کسی پوشیده نیست. در ادوار مختلف خانواده سلطنتی تاج های نقره را با علم به قدرت شفابخشی آن برسر داشتند.

تا جایی که در ادیان مختلف الهی از آن سخن گفتند و به مردم توصیه کرده‌اند. به عنوان مثال در دین یهود، پیشوایان انگشتر نقره بر دست داشتند و از اثرات درمانی و معنوی آن بر جسم و روح گفته‌اند. همچنین در دین اسلام نیز گفته شده که استفاده از زیورآلات نقره با ترکیب سنگ هایی نظیر فیروزه و عقیق که آیات قرآن بر آن حک شده باشد، باعث حسی خالص و عرفانی برای فرد خواهد شد. بسیاری از افراد خانواده سلطنتی تاج های نقره و نگین کاری شده را نه تنها برای ظاهرش، بلکه برای محافظت کردن از خودشان در برابر بیماری و انرژی ها منفی بر سر می‌گذاشتند.

مطالعاتی حول این موضوع انجام شده که فواید استفاده از جواهرات نقره را برای سلامتی جسم و ذهن ثابت می کند که با این توصیه ها سازگار است.

نقره با میکروب ها و عفونت مقابله می کند!

از آنجایی که نقره عاملی ضد میکروب است و در پیشگیری و بهبود بیماری های عفونی مثل سرماخوردگی یا آنفولانزا موثر واقع می‌شود، در ساخت محصولات استریلیزاسیون از آن استفاده می‌شود. با این اوصاف پوشیدن زیورآلات نقره از شما در برابر این نوع بیماری ها محافظت خواهد کرد.

حفظ سلامت پوست و استخوان ها با نقره

استفاده از زیورآلات نقره فرم ارتجاعی و منعطف رگ های خونی را حفظ می‌کند. این عمل سبب شکل گیری و بهبود وضعیت استخوان و ترمیم و مراقبت از پوست خواهد شد. بدین ترتیب نقره در سطحی که با آن تماس دارد تاثیر مثبتی خواهد داشت. از این خاصیت نقره در تسکین دردهای استخوانی نیز در گذشته بهره می‌برند.

تغییر رنگ نقره؛ هشدار خطر!

بر طبق مطالعات انجام شده، اگر مدام از اکسسوری های نقره استفاده می کنید این نشانه ها را با تغییر رنگ نقره جدی بگیرید. چراکه عنصر نقره وقتی با عناصر دیگر خصوصا برخی سموم واکنش می دهد، تغییر رنگی ملموس خواهد داشت. به همین دلیل است که در بسیاری از ادوار از قاشق های نقره به جای جنس آلیاژ یا چوب استفاده می کردند.

اگر نقره روشن و درخشان تر از ظاهر اولیه اش باشد، نشان می دهد که در دفع سموم بدن شما عنصر نیتروژن وجود دارد که با ترکیب عنصر نقره سبب سفیدتر شدن آن شده و شما را از یک اختلال در سیستم کلیوی آگاه می‌کند.

اگر احساس کردید رنگ نقره رو به آبی می رود، آلارمی برای کاهش تنقلات نمکی خواهد بود! این مورد به این دلیل اتفاق می افتد که در ترشح بدن شما عنصر سدیم بالایی وجود دارد.

کدر شدن نقره نیز نشانه خوبی نیست! معمولا نقره در برابر اکسید شئن مقاوت می کند اما اگر این موضوع را به سرعت پس از استفاده از جواهرات نقره مشاهده کردید، حاکی از آن است که غدد ترشح چربی و عرق شما منظم فعالیت نمی کنند و باید به دکتر مراجعه کنید.

نقره شما را در برابر امواج الکترومغناطیسی ایزوله می کند!

فلز نقره با خواص که در رسانایی الکتریکی و حرارتی که دارد، تابش الکترومغناطیسی به سطحی که بر آن قرار دارد، منعکس می کند. از این رو طراحان مد این فلز علاوه بر ساخت زیورآلات در طراحی لباس نیز بهره می‌گیرند. برخی افراد به هنگام کار کردن با لوازم الکترنیکی که امواج الکترومغناطیسی را منتشر می کنند از لباس های با روکش نقره و برخی از ماسک خواب نقره برای استراحت شبانه خود استفاده می کنند.

نقره گردش خون را کنترل می کند!

با میدان مغناطیسی که نقره دارد، سرعت گردش خون در بدن را کاهش می دهد. با این وجود بیماری های ناشی از عدم تعادل گردش خون هستند مانند فشارو یا تپش قلب و همچنین استرس را بهبود ببخشد. به همین خاطر اگر روزمره پراسترسی دارید پیشنهاد می کنیم حتما از گردنبند نقره یا دستبند در دست چپ استفاده کنید.

درمان نوعی اختلال مفصلی با نقره

اگر فکر می کنید این موضوع اغراق آمیز است، در نظر بگیرید که محققان دانشگاه ساوتهمپتون ثابت کرده اند که پوشیدن یک نوع خاص از انگشتر نقره می تواند به کاهش برخی از علائم آرتریت در دست ها کمک کند. نتایج این مطالعه نشان داد که پوشیدن این آتل‌های نقره‌ای با طراحی خاص علاوه بر جلوگیری از فاصله بیش از حد مفاصل انگشتان، که در افرادی که از آرتریت روماتوئید رنج می‌برند، به کاهش درد نیز کمک می‌کند. محققان دریافتند که پوشیدن این جواهرات نقره ای به بازیابی ثبات و دامنه حرکت در مفاصل ملتهب کمک می کند.

کاهش اضطراب و استرس با حلقه ساده از جنس نقره

در دنیای پرشتاب امروز مردم برای بازیابی تمرکز ذهن و رهایی از تنش ها به روش های متعددی مثل یوگاف مدیتیشن، تراپی و ... روی می آورند. رینگ ساده نقره که آزادانه می توانید آن را در انگشت بچرخانید می تواند یکی دیگر از این راه ها باشد. ثابت شده که حرکت انگشتر نقره می تواند اثرات آرام بخشی بر فرد به ارمغان بیاورد.

کلام آخر

حال که با خواص جالب زیورآلات و جواهرات نقره برای در این مطلب آشنا شدید و از تاثیر آن بر سلامتی آگاه شدید برای مشاهده انواع زیورآلات نقره ترند و جذاب به پاندورا ایران مراجعه کنید و محصولات را مشاهده نمایید.