زیورآلات نقره یکی از محبوب ترین زیورآلات محسوب می شود، استفاده از آن ها برای تمامی افراد لذت بخش است. زیورآلات نقره ای در کنار زیبایی و درخشندگی ممکن است در اثر استفاده ممکن است در معرض کدر شدن قرار بگیرید یا تغییر رنگ دهد. برای جلوگیری از سیاه شدن، اکسسوری های نقره نیاز به مراقبت و نگهداری دارند. خوشبختانه روش های زیادی وجود دارد که شما می توانید زیوزآلات و اکسسوری های نقره خود را از سیاه و اکسید شدن در امان نگه دارید و از تغییر رنگ آن ها جلوگیری کنید. در این مقاله قصد داریم چند روش درباره ی نگه داری اکسسوری نقره به شما آموزش دهیم.

نگهداری زیورآلات در ظرف مخصوص

زیورآلات نقره را روی هم انباشته نکنید. زیورآلات در فضای خانه ممکن است دچار آسیب و ضربه شود همچنین مجاورت بیش از اندازه نقره با هوا به مرور زمان باعث کدر شدن آن می شود. توصیه می کنیم زیورآلات را درجعبه مخصوص قرار دهید. بعد از استفاده طولانی مدت از اکسسوری نقره با دستمال نرم آن ها تمیز کرده و در جعبه مخصوص خود قرار دهید.

تمیز کردن و استفاده از ترکیبات خانگی

برای نگهداری از اکسسوری نقره خود می توانید از ترکیب بکینگ پودر در آب و یا نمک و مایع ظرف شویی استفاده کنید. دقت کنید از این ترکیبات روی قسمت هایی که قبلا کدر شده اند استفاده نکنید. زیرا ممکن است باعث سفیدی این قسمت ها بشود و زیبایی آن را از بین ببرد. همچنین می توانید بعد از اینکه اکسوری نقره خود را به خوبی تمیز کردید با استفاده از یک پارچه ی بولیش که مخصوص نقره است فرآیند تمیز کردن را انجام دهید. برای تمیز کردن نقره می توانید از دستما های نرم عینک استفاده کنید ولی باید توجه داشته باشید دستمال شما کاملا تمیز باشد.

دور نگه داشتن اکسسوری نقره از رطوبت و مواد شیمیایی

اگر شما از آن دسته از افراد هستید که در مکان های مرطوب مشغول به کار هستید ویا مرتبا با آب سروکار دارید دقت کنید که تماس مکرر نقره با رطوبت باعث از بین رفتن جلای آن و همچنین باعث خوردگی نقره می شود.

استحمام

هنگام استحمام به شما توصیه می کنیم که زیورآلات نقره را از خود دور کنید بخار آب حمام باعث آسیب و خوردگی نقره می شوند و اگر به صورت اتفاقی در حمام زیورآلات نقره خود را به همراه داشتید آن را به خوبی خشک کنید.

استخر

به هیچ عنوان در هنگام شنا از نقره جات استفاده نکنید. زیرا کلر موجود در آب یک ماده شیمیایی بسیار قوی می باشد و باعث آسیب دیدن به نقره می شود.

مواد آرایشی و بهداشتی

برخورد اکسسوری نقره با مواد آرایشی و بهداشتی شامپو و مواد شوینده عطر و ادکلن باعث آسیب دیدن نقره می شود. از اکسسوری نقره زمانی استفاده کنید که قصد شستن ظروف نداشته باشید و یا آرایش شما به اتمام رسیده است.

چشمه ی آب گرم

چشمه ی آب گرم دارای مقدار زیادی گوگرد می باشد. اگر نقره جات در مجاورت با آب گرم باشد به سرعت سیاه می شود.

وان آب گرم

وان آب گرم نیز دارای کلر و مواد شیمیایی می باشد و حرارت موجود در وان آب گرم ممکن است آسیب به نقره جات را تسریع ببخشد و مانند استخر به نقره جات شما آسیب وارد می کند.

جلوگیری از تماس عرق بدن با زیورآلات نقره

عرق بدن به علت اسیدی بودن یکی دیگر از عوامل مضر نقره است که امکان تیره شدن نقره وجود دارد.توصیه می کنیم هنگام ورزش اکسسوری نقره خود را درآورید.

انواع روش برق انداختن نقره

برای داشتن نقره ی تمیز و براق می توان هر از چند گاهی کار های زیر را انجام دهید و عمر زیورآلات نقره خود را افزایش دهید.

استفاده از محلول جوش شیرین و آب

برای تمیز کردن اکسسوری نقره می توانید از محلول آب و جوش شیرین استفاده کنید. از محلول آب و جوش شیرین ماده ای خمیری حاصل می شود که می توانید سطح نقره ی خود را  با استفاده از یک مسواک یا برس نرم تمیز کنید.

 استفاده از محلول آب و نمک

 در این روش ظرف مناسبی انتخاب کرده و کف آن را با فویل بپوشانید سپس زیورآلات نقره خود را مستقیما روی ورق فویل قرار دهید و یک فنجان آب جوش و آب نمک و یک قاشق غذاخوری جوش شیرین و سرکه باهم مخلوط کرده و روی نقره بریزید. دهدقیقه صبر کنید سپس نقره را با آب سرد بشویید و با دستمال میکروفیبر خشک کنید.

استفاده از مایع ظرف شویی و آب

در این روش برای تمیز کردن نقره جات کافی است آن ها را با مایع ظرف شویی و آب بشوئید.


سوالات متداول

چرا نقره جات سیاه می شوند؟

نقره یک فلز آلیاژی است و معمولا 92.5 درصد خالص و 5 درصد از سایر فلزات ساخته می شود و به دلیل مقرون به صرفه بودن بسیار محبوب است اما به دلیلترکیباتش به سرعت تیره می شود.شما می توانیدبا توجه به مطالبی که در مقاله گفته شد از جواهرات نقره خود مراقبت کنید و آن ها را برای سال های طولانی ماندگار نگه دارید.

زمانی که زیورآلات نقره تغییر رنگ می دهند دیگه هیچ کاری نمی توان انجام داد؟

تیرگی نتیجه ی واکنش شیمیایی ذرات اکسیژن با هوا است.زیورآلات نقره اگر در معرض ضربه قرار نگرفته باشند با آبکاری می توان آنها را مثل روز اولشان کرد.

آیا سیاه شدن نقره نشان دهنده کیفیت پایین آن است؟

زنگ زدگی و سیاه شدن اکسسوری نقره یکی از عوامل اثبات بالا بودن کیفیت آن و استفاده بیشتر از فلز نقره و استفاده کمتر از فلز مس می باشد.

آیا عطر و ادکلن باعث سیاه شدن نقره می شود؟

مواد اسیدی مثل عطر و ادکلن باعث از بین رفتن آبکاری نقره می شود بنابراین باید از برخورد عطر و ادکلن به نقره جات خودداری کرد.

 کلام آخر

در این مقاله سعی کردیم تا به طور کامل درخصوص نگهداری نقره جات توضیح دهیم همچنین انواع روش های برق انداختن نقره را برای شما عنوان کردیم تا بتوانید عمر زیورآلات خود را افزایش دهید. پاندورا ایران سایت یکی از سایت های فروش اکسسوری نقره می باشد.برای مشاهده انواع اکسسوری نقره جذاب به سایت پاندورا مراجعه کنید.

نویسنده: سارا شرقی