اکسسوری نقره به دلیل زیبایی طرفدارن زیادی در سراسر دنیا دارد و اگر شما هم از آن دسته از افراد هستید که به نقره جات علاقه مند هستید،این مطلب برای شماست. امروزه به علت زیاد شدن نقره تقلبی و فروشندگان سودجو باید به مسئله تشخیص نقره از بدل توجه کنید.تشخیص نقره اصل بسیار مشکل است اما بهتر است قبل از خرید نقره جات از اصل بودن آن مطمئن شوید.خرید از فروشگاه های معتبر کشور یکی از راه هایی است که می توانید از اصل بودن نقره خود مطمئن شوید، همچنین سعی کنید از فروشنده فاکتور رسمی دریافت کنید تا اگر به مشکل خوردید بتوانید از آن به عنوان سند استفاده کنید. ما در این مقاله قصد داریم تا شما را با چند ترفند تشخیص نقره اصل از بدل آشنا کنیم تا بتوانید با روش های زیر نقره خود را تست کنید تا از اصل یا بدل بودن آن مطلع شوید.در ادامه با ما همراه باشید.

چگونه با استفاده از پارچه سفید می توان نقره اصل از بدل را تشخیص داد؟

پارچه یکی از روش های اسان تشخیص نقره اصل از بدل محسوب می شود، برای انجام این کار یک پارچه ی نرم و سفید بردارید و آن را روی زیورآلات خود بکشید از آنجا که فلز نقره با اکسیژن هوا واکنش می دهد، اگر لکه ای روی نقره خود دیدید به این معناست که نقره شما اصل است.

چگونه می توانیم از طریق وزن، نقره اصل از بدل را تشخیص بدیم؟‌

در این روش برای فهمیدن اصل بودن نقره از طریق وزن، در ابتدا باید نقره را روی ترازو به طور دقیق وزن کنید سپس داخل ظرفی آب مقطر ریخته و آن را روی ترازو قرار دهید و عدد ترازو را صفر کنید، سپس نقره خود را درون آب قرار دهید و وزن آن را یادداشت کنید، اگر از تقسیم عدد اول  نسبت به عدد دوم عدد 10.49 بدست آمد این بدین معناست که نقره ما خالص می باشد.

‌تشخیص نقره اصل با آهن ربا

یکی از راه های تشخیص نقره اصل از بدل استفاده از آهنرباست زیرا نقره اصل خاصیت مگنتیک دارد.اگر نقره،آهنربا را از خود دفع کند نشان دهنده ی اصل بودن نقره ی شماست،در غیر این صورت اگر نیروی جاذبه ایجاد کند نشان دهنده ی غیر نقره بودن آن می باشد و فقط از روکش نقره استفاده شده است.

تشخیص نقره اصل از طریق یخ چگونه است؟‌‌

این روش یکی از بهترین روش های تشخیص نقره از بدل می باشد.برای تشخیص نقره اصل می توانید یک کاسه یخ تهیه کنید، نقره خود را روی یخ ها قرار دهید و پس از گذشت حدود 10 ثانیه انگشتر خود را بردارید، همانطور که می دانید نقره رسانای انرژی گرمایی دارد، اگر زودتر از حد مشخص شروع به ذوب شدن کند به این معناست که نقره اصل است و آزمایش درست عمل کرده در غیر اینصورت نقره شما بدل می باشد.

وایتکس یکی از راه های تشخیص نقره اصل ‌
در این روش برای تشخیص اصل یا بدل بودن نقره خود مقداری وایتکس به آن بزنید اگر محل مورد نظر بلافاصله سیاه شود به این معناست که نقره شما اصل است و اگر تغییر رنگی درآن ایجاد نشد نشان دهنده این است که نقره اصل نیست.

تشخیص نقره اصل از طریق صدا
صدا یکی از روش های آسان تشخیص نقره اصل می باشد که می توانیم اصل یا بدل بودن نقره خود را تشخیص دهیم.کافیست ضربه ای به نقره ی خود وارد کنید اگر نقره شما اصل باشد صدای زنگ مانند می دهد و اگر نقره بدل باشد صدای بم و گرفته ای می دهد.

انعطاف پذیر بودن فلز نقره‌

فلز نقره بسیار انعطاف پذیر می باشد هر چه نقره خالص تر باشد،انعطاف پذیری آن بیشتر می شود.نقره خود را خم کنید اگر به راحتی خم شد نقره اصل می باشد اما اگر به راحتی خم نشد و سفت بود بدین معناست که خلوص اندک نقره در آن است.

تشخیص نقره اصل با اسید
در این روش باید مراقب باشید که اسید به شمش شما آسیب نرساند.قطره ای از اسید را به شمش بزنید اگر رنگ محل تست قهوه ای قرمز یا سبز بود نقره اصل است و اگر به هررنگ دیگری درآمد به این معناست نقره شما تقلبی می باشد.

شناخت نقره اصل از طریق عیار آن
عیار نقره اصل،92.5 درصد می باشد بنابراین اگر عدد 800،925 روی آن حک شده باشد نشانه ی اصل بودن آن است.

کلام آخر
روش هایی که در بالا معرفی شد به شما در تشخیص اکسسوری نقره اصل از بدل کمک میکند اما بهتر است در هنگام خرید از ابتدا اطمینان حاصل کنید واز یک مرکز معتبر خریداری کنید تا نگران اصل یا تقلبی بودن آن نباشید.پاندورا ایران یکی از بهترین و خاص ترین نقره جات با کیفیت و اصل را دارد و توانسته رضایت مشتریان خود را جلب کند.می توانید با خیال راحت از سایت پاندورا ایران خریداری کنید