همه چیز در مورد فلز نقره
همه ما می دانیم «فواید فلز نقره اصل » چیست و تا حدی هم با کاربردهای آن در صنایع گوناگون آشنا هستیم. و حداقل یکی دوبار از زیورآلات نقره استفاده کرده ایم. شاید برایتان جالب باشد که نقره از بسیاری مواد ضد عفونی كننده، میتواند موثرتر باشد. اگر تا به امروز از زیورآلات نقره استفاده می کرده اید. بهتر است بدانید که ناخودآگاه به سلامت بدن خود نیز کمک کرده اید.

خواص پزشکی نقره

نتیجه آزمایش های متعدد و گوناگون دکتر هاری مارکراف استاد پزشکی دانشگاه California Davis بسیار کاربردی است.این موضوع بدین صورت است که نقره اصل مانند داروهای ضدعفونی و ضد میکروب و چه بسا بیشتر، میکروب ها را از بین می برد.این در حالی است که نقره خالص خود به تنهایی می تواند ششصد و پنجاه نوع میکروب را از بین ببرد و نکته جالب اینکه مانند دیگر ضدعفونیها عوارض مختلف بعد از ضد عفونی کردن را ندارد. دکتر چالز فوكس دارویی به نام سولفادیازین را تهیه کرده که در ترکیبات آن از نقره استفاده شده است.

از دیگر خواص نقره

این دارو در درمان سرما خوردگی و برطرف کردن جوش های پوستی موثر است. بهبود بخشیدن هفتاد درصد سوختگیهای جلدی مورد استفاده قرار می گیرد . از خواص نقره اصل خاصیت ضد باکتریایی دارد. در صنایع دارویی به صورت فلز و یا ترکیبات آن مورد استفاده قرار می گیرد. شرکت های هواپیمایی بسیاری از نقره برای ضد عفونی کردن استفاده می کنند. از جمله ژاپن، فرانسه، انگلستان، کانادا و….

از مهمترین کاربرد فلز نقره در سوییس، ضدعفونی کردن آب آشامیدنی می باشد. حتی برای ضد عفونی كردن آب آشامیدنی در سویس از نقره استفاده می كنند. نقره در دلگشایی قلب , نزدیك به یا قوت است. از خواص نقره اصل می توانیم برای رفع بد بویی دهان اشاره کرد. همچنین می توان به برطرف کردن رطوبتهای لزج و عفونت بلغم و مالیخولیا، دیوانگی را ذکر کرد. وسواس، سرفه، استسقا، طحال، سنگ مثانه و كلیه ها از دیگر خاصیت درمانی نقره است. استفاده از نقره به صورت ضماد از بین برنده ورم ها و مناسب برای رفع بواسیر می باشد.

نقره از کجا به دست می آید؟

منبع اصلی و بزرگ استخراج نقره خام در کشور مکزیک و پرو واقع شده است. ایالت متحده آمریکا، کانادا، روسیه، چین و استرالیا نیز دیگر تولیدکننده های بزرگ نقره خالص در جهان به شمار می روند. نقره جزء عناصر نسبتا کمیاب بوده است و از نظر فراوانی در قشر جامد زمین، در مرتبه شصت و سومین عنصر قرار دارد.

خصوصیات فلز نقره

نقره خالص فلزی براق و نسبتا نرم است که تا اندازه ای سخت تر ازطلا است. زمانیکه این نقره خام پرداخت شود، دارای درخشندگی می‌شود و می‌تواند 95% از نور تابیده به خود را بازتاب نماید.

 کاربرد فلز نقره – خواص نقره اصل

نقره به افزایش بهداشت کمک می کند. نقره خالص خاصیت ضدباکتری دارد. مقدار بسیار کم از این فلز می تواند موجب کشته شدن میکروب ها شود. این کار را نیز با ایجاد یک واکنش شیمیایی روی سلول های باکتری و در هم شکستن آن ها انجام می دهد. در ۱۴ زبان زنده دنیا، دو واژه «نقره» و «پول» با هم برابر بوده و یک معنی دارند. بعد از طلا، نقره چکش خوارترین فلز طبیعی محسوب می شود. که بسیار انعطاف پذیر بوده و می توان آن را به اشکال مختلف تغییر داد. یک اونس (۲۸٫۳ گرم) نقره اصل را می توان به یک سیم به بلندی ۲٫۵ متر تبدیل کرد. نقره در اغلب مصارفش با یک یا چند فلز ، آلیاژ شده و بدان صورت مصرف می‌شود.

رایج ترین کاربرد نقره

مهمترین کاربرد فلز نقره در ضرب سکه است. همچنین از دیگر کاربردهای آن می توان در زمینه های جواهر سازی و ظروف تزئینی نقره و نیز آب نقره نام برد و گاهی ابزار آلات جراحی ، لحیم نقره و باطریهای انباره‌ای مقاوم در برابر خوردگی را از نقره تهیه می‌کنند. در آینه سازی نیز کاربرد فلز نقره به وضوح دیده می‌شود. وهمچنین مقدار زیادی نقره برای تهیه نقره هالیدها در عکاسی مصرف می‌شود. رسانایی عالی نقره موجب کاربرد هرچه بیشتر آن در الکتروتکنیک شده است. از آلیاژهایی که در آنها نقره بعنوان جزئی از کل مصرف می‌شود. می‌توان آمالگام یا ملغمه‌های دندانپزشکی و پیستونهای موتور بلبرینگ را نام برد. همراه با طلا، که از عناصر کمیاب و گرانبها هستند. نقره بطور گسترده ای در تاریخ بشری برای هزاران سال بکار برده شده است. یکی از مهمترین فواید نقره اصل مقاومت زیاد آن در مقابل حلال های شیمیایی است. از فواید فلز نقره اصل در رنگ آمیزی برخی از محصولات در قنادی ها استفاده می شود.

در چه مواردی نقره استفاده می شود:

نقره استفاده و کاربردهای زیادی دارد که از جمله ساخت ظروف و سکه و وسایل دندانپزشکی و جواهرات می باشد. خوب است بدانید که نقره خواص ضد میکروبی زیادی دارد و در تصفیه آب و تهویه مطبوع از آن استفاده می شود. نقره فلز براقی است که از این عنصر باز تابنده در جهت ساخت تلسکوپ و آینه و میکروسکوپ و همچنین سلول های خورشیدی استفاده می شود. خوب است بدانید اگر نقره صیقل داده شود تا 95 درصد از طیف نور مرئی خورشید را می تواند منعکس کند. از نقره برای بارور کردن ابرها و ایجاد باران و همچنین کنترل طوفان استفاده می شود.

نقره برای مردان و زنان چه خواصی دارد؟

در بعضی از ادیان برای زنان و مردان استفاده از نقره بسیار سفارش شده است. مثلاً در دین اسلام استفاده از انگشتر نقره با نگین عقیق سفارش شده است و یا در دین یهودی نقره برای یهودیان جزء زیورآلات مورد علاقه شان به حساب می آید. استفاده از نقره می تواند نظم ارگانیسم و سوخت و ساز بدن را تنظیم کند و حس آرامش را برای فرد به وجود بیاورد.

نقره سیاه قلم چیست؟

سیاه قلم نوعی شیوه برای تزئین نقره و آلیاژی از ترکیب نقره و مس و سرب با مخلوطی از گوگرد می باشد که برای سطح فلز نقره استفاده می شود تا به وسیله آن بر روی نقره طرح ایجاد کنند.

 تشخیص نقره اصل

تشخیص نقره اصل بسیار سخت است ونیازمند آگاهی بسیار زیادی در این زمینه دارد. برای اینکه بتوانید قیمت نقره را مشخص کنید ابتدا باید نقره اصل را تشخیص دهید. شاید تاکنون برایتان پیش آمده باشد در هنگام خرید انگشتر نقره به اصل بودن آن شک داشته باشید یا شاید یک دوست، نقره‌ای را به شما هدیه داده باشد. حتی ممکن است در میان میراث خانوادگی خودتان شئ زیبای نقره‌ای رنگی را پیدا کرده باشید و حالا می‌خواهید بدانید که واقعاً نقره است یا نه؟ در ادامه با جواهر سایت همراه باشید تا با روش های آزمودن نقره آشنا شوید. نقره اصل عنصری شیمیایی و  انعطاف پذیر بودن از فواید فلز نقره می باشد. نقره‌ی استرلینگ از ۹۲٫۵ درصد نقره‌ی خالص و ۷٫۵ درصد فلزات دیگر و غالباً مس، تشکیل شده است این نوع نقره سخت‌تر از نقره‌ی خالص است. اکثر محصولاتی که پوشش نقره دارند با نقره‌ی خالص اشتباه گرفته می‌شوند. این نوع محصولات معمولاً تنها با لایه‌ی بسیار نازکی از نقره پوشیده شده‌اند. روش های تشخیص نقره اصل از سایر فلزات راههای متفاوتی برای اینکه نشان دهند یک فلز نقره خالص است وجود دارد که عبارتند از:

نشان حک شده:

اغلب، اقلامی که به اسم نقره‌ی استرلینگ ارائه شده است به صورت بین المللی خرید و فروش می‌شوند دارای نشانی حک شده هستند. البته در برخی موارد خبری از نشان مذکور نیست. بنابراین برای اطمینان باید روش‌های دیگری را به کار برید.

عیار نقره:

به کمک یک ذره‌بین قطعه‌ی خود را بررسی نمایید. معمولاً برخی اعداد بر روی نقره حکاکی می‌شوند. اعدادی از قبیل، ۹۲۵، ۹۰۰ یا ۸۰۰٫ این ارقام درصد نقره‌ی خالص آن قطعه را نشان می‌دهند. مثلاً وجود عدد ۹۲۵ به این معنی است که ۹۲٫۵ درصد قطعه‌ی مذکور از نقره‌ی خالص تشکیل شده است. بعد از مشخص شدن عیار می توان قیمت نقره را نیز مشخص کرد.

آهن ربا:

با استفاده از یک آهن ربای قوی قطعه‌ی مورد نظر را آزمایش کنید. نقره یک عنصر پارامغناطیس بوده و جذب آهن ربا نمی‌شود یا این که تنها واکنش اندکی نشان می‌دهد. اگر قطعه‌ی شما جذب آهن ربا شد باید بدانید که از نوعی فولاد جلا دیده ساخته شده است. البته فلزات دیگری هم وجود دارند که شبیه نقره بوده و خاصیت آهن ربایی ندارند. پس همواره علاوه بر این آزمایش از روش‌های دیگر تشخیص نیز استفاده نمایید.

یخ:

روش تشخیص نقره اصل با استفاده از یخ، فقط مناسب آزمایش سکه یا شمش نقره است. در مورد زیورآلات نقره کارایی چندانی ندارد. نقره بیش‌ترین خاصیت گرما رسانی را نسبت به فلزات و آلیاژهای معمول دارد. در نتیجه، می‌توانید تکه‌ای یخ را در دست بگیرید. روی قطعه‌ی نقره‌ی مورد نظرتان قرار دهید در این صورت، درست مثل این که یخ را بر روی جسم داغی قرار داده باشید به سرعت ذوب می‌گردد.

صدا:

وقتی بر روی جسمی که از جنس نقره است ضربه بزنید، صدای زیر و زنگ مانند زیبایی را خواهید شنید. در حالی که باقی فلزات و آلیاژها صدایی بم و گرفته ایجاد می‌کنند.

مواد شیمیایی:

در برخی موارد ناچارید که نقره‌ی مورد نظرتان را با مواد شیمیایی امتحان کنید. این کار را حتماً با دستکش انجام دهید. چرا که ماده‌ی شیمیایی مناسب برای این کار نوعی اسید است که می‌تواند پوست شما را بسوزاند. توجه داشته باشید که استفاده از این روش آسیب مختصری به قطعه‌ی شما وارد می‌کند. اگر احتمال می‌دهید که شئ مذکور گران‌بها باشد. باید برای آزمودن آن روش‌های دیگری را به کار برید. برای انجام این آزمایش ابتدا باید اسید مخصوص را تهیه نمایید. این آزمایش برای تشخیص مرغوبیت و خلوص نقره به کار می‌رود. شاید نسبت به خلوص نقره‌ی مورد نظرتان تردید داشته و احتمال می‌دهید که با روکش نقره یا نوعی آلیاژ مواجه باشید. در این صورت، باید از سنگ محک نیز استفاده کنید تا فلز به کار رفته در زیر روکش را تشخیص دهید. انجام این کار اصول خاصی دارد که ابتدا باید با آن آشنا شوید.

سفید کننده:

در صورتی که محل کوچکی از قطعه‌ی خود را آغشته به مواد سفید کننده نمایید به سرعت سیاه می‌شود. توجه داشته باشید که این موضوع در مورد اشیائی که روکش نقره دارند هم صدق می‌کند. حال، با استفاده از این روش‌ها به سادگی می‌توانید قطعه‌ی خود را آزمایش نموده و بیش‌تر با آن آشنا شوید.

راههای تشخیص عیار نقره

نکته ای که دراینجا بسیار حائز اهمیت است. اینکه درهنگام خرید این فلز زیبا علاوه بر زیبایی، باید به عیار آن و قیمت نقره هم توجه لازم را داشته باشید. که در صورت خرید از جواهر سایت با شناسنامه اصیل محصولات این نگرانی از شما به طور کامل برطرف میشود. عیار در اصل یک واحد اندازه‌گیری است که عیار برای تعیین میزان خلوص فلزات گران بهایی، قیمت نقره و طلا کاربرد دارد. اگر به زیورآلات و ظروف تزئینی نقره‌ی خود دقت کنید خواهید دید که عددی بر روی آن‌ها حک شده است. این عدد معرف عیار یا میزان خلوص قطعه‌ی مورد نظر شما است. معمولا عیار اشیاء زینتی و زیورآلات نقره ۹۲۵ است.

این بدان معنا است که آن شئ از ۹۲٫۵ درصد نقره‌ی خالص و ۷٫۵ درصد از دیگر فلزات یا آلیاژهای دیگر تشکیل شده است. بنابراین، مشخص است که در هنگام خرید کالا علاوه بر زیبایی محصول باید به عیار آن هم دقت نمایید.